7 października

Ile Kosztuje Fotowoltaika Dla Domu Jednorodzinnego

Jaki jest koszt fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego i czy panele fotowoltaiczne to nadal dobra inwestycja?

Instalacja fotowoltaiczna to doskonałe wsparcie energetyczne dla domu jednorodzinnego. Nic więc dziwnego, że właściciele takich budynków coraz chętniej sięgają po rozwiązania zapewniające im oszczędności na rachunkach i darmową energię. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup i montaż paneli PV, warto ustalić zapotrzebowanie na energię, na podstawie którego dobierana jest ilość paneli, jakie zostaną zainstalowane na dachu lub na gruncie na posesji.

To, ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego, w dużej mierze zależy od wielkości instalacji, na jaką się decydujemy. Jej wybór nie powinien być przypadkowy, warto też pamiętać, że błędem jest dobieranie instalacji do wielkości budynku czy liczby mieszkańców. Najbardziej miarodajnym czynnikiem jest wysokość comiesięcznych rachunków za prąd. To ona jest dla nas informacją, jak wiele prądu będziemy potrzebowali z instalacji PV.

Oszczędności na fotowoltaice

Przyjmuje się, że każdy 1 kW mocy instalacji fotowoltaicznej to oszczędność rzędu 50 złotych miesięcznie. Jeśli więc nasze rachunki za prąd wynoszą 150 zł, będziemy potrzebowali instalacji o mocy 3 kW. Analogicznie w przypadku rachunków wynoszących 250 zł, musimy zainstalować instalację PV o łącznej mocy 5 kW. Musimy jednak wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, moc instalacji podawana przez producentów dotyczy warunków optymalnych, które w przyrodzie występują wyjątkowo rzadko. W rzeczywistości więc wydajność paneli może być słabsza, a wszystko zależy od pogody, która jak wiadomo, w naszych warunkach klimatycznych jest trudna do przewidzenia.

Warto również zastanowić się, czy interesuje nas wyłącznie wykorzystanie wyprodukowanej energii wyłącznie do zasilania urządzeń elektrycznych w domu. Coraz więcej inwestorów decyduje się bowiem także na ogrzewanie ciepłej wody użytkowej oraz wsparcie domowego systemu ogrzewania. Wtedy instalacja będzie musiała być odpowiednio większa, aby zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne w budynku.

Ile Kosztuje Fotowoltaika Na Dom Jednorodzinny?

Ceny instalacji fotowoltaicznych dla mocy 3-4 kW zaczynają się od około 20 000złotych. Większa instalacja na poziomie 7 kW kosztuje natomiast około 30 000 złotych. Wraz z mocą i wielkością instalacji rośnie więc finalny koszt całej inwestycji, maleją natomiast ceny w przeliczeniu na 1 kW mocy. W podanych kosztach około 70 procent to faktyczna cena paneli PV oraz urządzeń takich, jak falownik, okablowanie, konstrukcje wsporcze i wszystkie elementy montażowe. Pozostałe 30 procent ceny to natomiast koszt montażu oraz sporządzenia wszelkiej niezbędnej dokumentacji.

Choć dla niektórych inwestorów kuszące wydaje się być zaoszczędzenie tych 30 procent kosztem samodzielnego montażu, w praktyce jednak najczęściej takie rozwiązanie oznacza kłopoty. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firm, które zajmują się profesjonalnym i fachowym montażem. Unikniemy wtedy ryzyka jakichkolwiek błędów, które mogą mieć negatywny wpływ na jakość i wydajność całej instalacji.

Wiele form wsparcia dla inwestorów

Koszty instalacji paneli PV w domu jednorodzinnym są spore, ale można je na wiele sposobów ograniczyć. Inwestorzy, którzy finansują inwestycję ze środków własnych, mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, a więc odpisać sobie w zeznaniu podatkowym do 53 tysięcy od dochodu. Można również skorzystać z szeregu rządowych programów, jak na przykład „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze”. Instalację można również kupić w kredycie bankowym nawet na 10 lat. To dobre rozwiązanie, gdyż generowane oszczędności w całości pokrywają raty za instalację. Po okresie spłaty panele produkują natomiast całkowicie darmowy prąd dla domu jednorodzinnego.