23 października

Fotowoltaika Ogrzewanie Domu w 2021

Ogrzewanie domu fotowoltaiką to metoda, nad którą na pewno zastanawia się niejeden z nas. Rozważmy możliwości i korzyści z tego wynikające.

Instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii robią prawdziwą furorę wśród ich użytkowników. Szczególnie dużą popularnością cieszy się fotowoltaika, która pozwala na produkowanie absolutnie darmowego, a jednocześnie czystego prądu prosto ze słońca. Okazuje się jednak, że można pójść także o krok, a nawet kilka kroków dalej i za pomocą paneli fotowoltaicznych spróbować ogrzewać mieszkanie. jest to jak najbardziej realne przy odpowiednim doborze instalacji i urządzeń.

Panele fotowoltaiczne pozwalają na produkowanie prądu przez cały rok, jednak w sezonie letnim produkcja ta idzie zdecydowanie sprawniej. Prąd możemy na bieżąco wykorzystywać do codziennego użytku, a jego nadwyżkę magazynować w elektrowni. Tę nadwyżkę energetyczną możemy wykorzystać zimą także do ogrzewania pomieszczeń.

To rozwiązanie, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze względu na możliwość ograniczenia kosztów ogrzewania budynku. Zaopatrzenie domu lub mieszkania w ciepło może stanowić nawet 40 procent wszystkich kosztów eksploatacyjnych budynku. Nic więc dziwnego, że nieustannie poszukiwane są rozwiązania pozwalające na ucięcie tej ceny.

Fotowoltaika Ogrzewanie Domu Prądem

Na ogrzewanie domu prądem często decydują się inwestorzy, którzy nie mają możliwości podłączenia się do centralnego ogrzewania. Okazuje się jednak, że elektryczna instalacja ogrzewająca pomieszczenia jest wyjątkowo droga, jeśli chodzi o koszty prądu i wymagająca, jeśli chodzi o jego ilość. Aby instalacja fotowoltaiczna poradziła sobie z produkcją prądu na potrzeby ogrzewania, musiałaby być naprawdę wielka i wyjątkowo kosztowna. Dlatego też świetnie sprawdzają się rozwiązania, które łączą wykorzystanie taniej energii z fotowoltaiki z innymi instalacjami wykorzystującymi odnawialne źródła energii.

Fotowoltaika Ogrzewanie Domu Cena

Popularnym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych, w których stosowana jest fotowoltaika, są pompy ciepła, które odzyskują energię cieplną z otoczenia. Są to urządzenia, które – podobnie jak instalacje fotowoltaiczne – należą do zielonych rozwiązań. Produkują darmową energię cieplną, jednak wymagają do codziennego działania prądu. Gdy ten prąd pozyskamy z fotowoltaiki, zaopatrzenie budynku w ciepło będzie całkowicie darmowe po okresie, jaki potrzebny jest, aby inwestycja w instalację się zwróciła.

Dobrym rozwiązaniem są również elektryczne maty grzewcze, które można montować na sufitach, ścianach i na podłogach. Maty zasilane energią prosto ze słońca działają praktycznie za zero złotych. Jest to więc również bardzo dobra opcja pozyskania zupełnie bezpłatnego ogrzewania pomieszczeń.

Fotowoltaika Ogrzewanie Domu Jednorodzinnego

Jeśli zależy nam na korzystaniu w domu jednorodzinnym z fotowoltaiki nie tylko w celu produkcji prądu, ale również ogrzewania, warto już na etapie planowania instalacji zdecydować, jakie rozwiązania grzewcze chcemy zastosować i jak wiele energii będą one potrzebowały do codziennej pracy w sezonie zimowym. Na tej podstawie będzie można dobrać odpowiednią wielkość instalacji fotowoltaicznej, która będzie w stu procentach pokrywała zapotrzebowanie na prąd – zarówno do codziennego użytku, jak i do zasilania urządzeń grzewczych.

Warto również pamiętać, że instalacje grzewcze wykorzystujące odnawialne źródła energii wymagają początkowo sporych nakładów finansowych. Można jednak uzyskać na nie wiele rodzajów dofinansowania, jednak – podobnie jak w przypadku instalacji fotowoltaicznych – prędzej czy później nadchodzi czas, gdy ogrzewanie domu staje się całkowicie darmowe.

Fotowoltaika Centralne Ogrzewanie

Instalacje fotowoltaiczne mogą być doskonałym wsparciem dla systemu centralnego ogrzewania lub pozwalają na całkowite uniezależnienie się od niego. W dzisiejszych czasach zaczyna się powoli odchodzić od ogrzewania domów i mieszkań za pomocą kaloryferów. Wybór rozwiązań tańszych, bardziej sprawnych i wydajnych jest na tyle duży, że każdy inwestor może znaleźć coś na miarę indywidualnych potrzeb.