24 października

Fotowoltaika Na Dachu

Rozważmy kilka przykładów montowania fotowoltaiki na dachu: w bloku, dachu płaskim, dwuspadowym, dachu z papy oraz przykładu kamienicy.

Panele fotowoltaiczne najczęściej montuje się na dachach budynków. Choć jest możliwość stawiania zestawów paneli na gruncie lub inne formy wykorzystania dostępnych powierzchni, dachy cieszą się zdecydowanie największą popularnością. Zanim zdecydujemy się na montaż paneli, warto sprawdzić, na jakich rodzajach dachów można montować panele i na jakie trudności można natrafić w czasie montażu.

Zestawy fotowoltaiczne można montować niemal na każdym pokryciu dachowym i na różnych rodzajach dachów. Wyjątkiem są dachy pokryte eternitem, poliwęglanem, pleksą, a także dachy w kiepskim stanie technicznym. Jeśli dach jest słaby pod względem konstrukcyjnym, istnieje ryzyko, że nie udźwignie ciężaru instalacji, która waży całkiem sporo.

Fotowoltaika na dachu z papy

Jeśli panele fotowoltaiczne są montowane do dachów z papy, wymagają wykonania specjalnej konstrukcji. Niezbędne są mostki, które na wkrętach montuje się do połaci dachu. Mostki są połączone z listwą aluminiową, do której przykręcane są panele fotowoltaiczne. Po zamontowaniu całość konstrukcji jest solidna, stabilna i wytrzymała. Nie trzeba też się obawiać, że w czasie montażu czy późniejszego użytkowania instalacji naruszona zostanie konstrukcja dachu.

Przy prawidłowo wykonanym montażu dach będzie w stu procentach mocny, wytrzymały i na pewno nie będzie przeciekał. Nie ma więc obaw, że w poszukiwaniu oszczędności na energii elektrycznej wygenerujemy sobie dodatkowe wydatki w postaci kosztów naprawy dachu.

Fotowoltaika na dachu płaskim

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachach płaskich wymaga zastosowania specjalnych konstrukcji, dzięki którym można uzyskać odpowiedni kąt nachylenia oraz skierować instalację na konkretną stronę świata. Choć początkowo instalacja może się wydawać problemowa, w rzeczywistości bywa dużo łatwiejsza niż instalacja na dachach o różnych kątach nachylenia. Jeśli więc interesuje nas fotowoltaika na dachu bloku, ale mamy do czynienia z całkowicie płaskim pokryciem, możemy liczyć na to, że cały zestaw zostanie zamontowany szybko i sprawnie. Fotowoltaika na dachu wspólnoty mieszkaniowej w bloku to rozwiązanie, które zdecydowanie warto rozważyć. Szczególnie, gdy wszyscy mieszkańcy są zgodni co do konieczności szukania oszczędności na rachunkach za energię.

Fotowoltaika na dachu dwuspadowym

Gdy chcemy zainstalować instalację fotowoltaiczną na dachu dwuspadowym, rodzaj i sposób montażu zależy od tego, jakie jest pokrycie dachowe, nachylenie połaci, a także kierunek świata, w którym są one ustawione. Najlepszy kąt nachylenia dla instalacji paneli fotowoltaicznych to 35 stopni z różnicą 10-stopniową w jedną lub drugą stronę. Takie niewielkie różnice powodują jedynie minimalne osłabienie sprawności instalacji. Jeśli dach ma bardziej stromy lub wyjątkowo łagodny kąt nachylenia, konieczne może być zastosowanie specjalnej konstrukcji montażowej, na której zostanie umieszczona cała instalacja.

Optymalnym rozwiązaniem jest montaż paneli na południowej połaci dachu. Taka opcja jest jednak możliwa wtedy, gdy dach ustawiony jest w kierunku północ – południe. Nieco więcej problemów będzie w przypadku połaci ustawionych na wschód i zachód. Wtedy trzeba szukać rozwiązań, aby zapewnić maksymalną sprawność panelom. Jedną z opcji jest zwiększenie liczby paneli. Drugą opcją jest zastosowanie konstrukcji, która ustawi panele w kierunku możliwie jak najbardziej południowym.

Fotowoltaika na dachu kamienicy – co jeśli to zabytek?

Z możliwości fotowoltaiki chętnie korzystają nie tylko mieszkańcy nowoczesnych osiedli, ale również starych, często zabytkowych budynków. Jeśli chcemy zainstalować zestaw PV na dachu kamienicy, możemy spotkać się z wieloma trudnościami. Przede wszystkim, dach może mieć zbyt słabą konstrukcję, aby można było na nim cokolwiek montować. Po drugie – każda ingerencja w pokrycie dachowe na obiekcie zabytkowym wymaga pozwolenia na remont. Zamontowanie fotowoltaiki na zabytkowej kamienicy może więc być czasem problemowe, a czasem – niestety – niemożliwe.