22 października

Fotowoltaika Na Balkonie i W Bloku

Czy instalacja fotowoltaiczna na balkonie i w bloku to dobry i opłacalny pomysł? Jaka jest zasada działania i jak się za to zabrać?

Panele fotowoltaiczne kojarzą się przede wszystkim z domami jednorodzinnymi i dużymi inwestycjami. Okazuje się jednak, że także mieszkańcy bloków i właściciele niewielkich mieszkań są zainteresowani darmową energią płynącą ze słońca. Nie brakuje też inwestorów, którzy zakładają instalacje PV na swoich balkonach. To dobre rozwiązanie, zanim jednak zdecydujemy się na inwestycję, warto upewnić się, czy na pewno się zwróci.

Fotowoltaika na balkonie w bloku wydaje się świetnym pomysłem dla mieszkańców dużych miast. Z perspektywy inwestora, można oczywiście obniżyć rachunki za energię elektryczną. Z perspektywy całego społeczeństwa można natomiast zmniejszyć pobór energii, jej produkcję, a co za tym idzie – także emisję szkodliwych gazów do atmosfery. Zainteresowanie fotowoltaiką w blokach na większą skalę pozwoliłoby więc na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, co korzystnie wpłynęłoby na zdrowie wszystkich mieszkańców.

Fotowoltaika w Bloku

Jeśli marzy nam się fotowoltaika na balkonie, warto dokładnie przemyśleć wszystkie elementy instalacji. Przede wszystkim powinna to być tak zwana instalacja sieciowa on-grid, a więc podpięta do sieci elektrycznej. Jeśli z tego zrezygnujemy, trzeba będzie inwestować w akumulatory, które średnio co dwa lata trzeba wymieniać na nowe. Koszty zakupu nowych akumulatorów powodowałyby więc, że cała instalacja nie zwracałaby się tak szybko, jak tego oczekiwałby inwestor.

Kolejną kwestią jest zgłoszenie instalacji do zakładu elektrycznego. Jeśli tego nie zrobimy, nasz licznik może kolokwialnie mówiąc, nieco zwariować, a prąd liczyć podwójnie. Liczniki jednokierunkowe zliczają bowiem jedynie impulsy, jakie przez nie przechodzą, bez względu na to, w jakim kierunku płynie prąc.

Kiedy instalacja się zwróci?

Jeśli chcemy zamontować panele na niewielkim balkonie, warto uważnie wybierać instalację. Większość inwestorów decyduje się na montaż paneli o mocy 600 watów, które w skali roku pozwalają na uzyskanie około 500 złotych oszczędności na energii elektrycznej. Koszty zakupu zestawu to około 2 000 złotych oraz dodatkowo koszty montażu. Można więc przyjąć, że po 4-5 latach inwestycja w całą instalację nam się zwróci i będziemy na balkonie produkować całkowicie darmową energię. Oczywiście, nie da się w warunkach balkonowych wyprodukować energii w ilości, która całkowicie pokryje miesięczne wydatki za prąd. Ale może być całkiem dobrym wsparciem.

Jak montować panele na balkonie?

Sprawność instalacji fotowoltaicznej, a co za tym idzie, zyski, jakie można wygenerować, jest w dużym stopniu uzależniona od tego, na jaką stronę świata wychodzi nasz balkon. Najlepszy będzie oczywiście balkon wychodzący na południe lub z niewielkim odchyleniem na wschód i zachód. Jeśli jednak dysponujemy jedynie balkonem wychodzącym na wschód czy zachód lub co gorsza – na północ, warto bardzo dobrze rozważyć inwestycję w instalację. Uzyski z paneli skierowanych na północ mogą być dosyć niskie, a co za tym idzie – poziom zwrotu z inwestycji będzie niewielki, a czas odzyskiwania włożonych środków znacznie wydłużony.

Prawne aspekty montażu paneli na balkonie

Jeśli chcemy zamontować fotowoltaikę na balkonie, warto zwrócić się o zgodę do wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Myli się bowiem ten, kto myśli, że na własnym balkonie możemy zamontować lub postawić, co tylko zechcemy. Wręcz przeciwnie – balkon jest elementem, który należy do części wspólnej budynku i jest własnością wszystkich mieszkańców. Przykładowo – nie możemy zmienić koloru barierek na zupełnie inny niż pozostałe balkony. Tym bardziej nie możemy samodzielnie zmieniać wyglądu balkonu montując na nim panele słoneczne.

Jeśli uzyskamy zgodę innych mieszkańców lub spółdzielni, nie będziemy mieć później żadnych problemów i nieprzyjemności podczas użytkowania instalacji. A być może uda się zachęcić także innych sąsiadów na inwestycję w nowoczesne, tanie i ekologiczne źródła energii.