6 października

Fotowoltaika Jak Działa Instalacja

Dowiesz się tutaj jak działa instalacja fotowoltaiczna oraz licznik, jak działa w zimie oraz przy braku prądu.

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się niesłabnącą popularnością i obecnie możemy spotkać je zarówno na domach mieszkalnych, jak i na obiektach użyteczności publicznej, instytucjach, w rolnictwie, przemyśle, a nawet w przestrzeni miejskiej. Pozyskiwanie taniej, czystej energii ze słońca to doskonała alternatywa dla stale rosnących cen konwencjonalnej energii, której źródła dodatkowo systematycznie się wyczerpują.

Montaż instalacji fotowoltaicznej pozwala zredukować rachunki za energię elektryczną, uniezależnić się od dostawcy prądu, a nawet zarabiać na sprzedaży energii do sieci. Wszystko zależy od tego, na jaka instalację się zdecydujemy, jaka będzie jej moc i sprawność. Zanim w ogóle zaczniemy się rozglądać za optymalnym rozwiązaniem, dopasowanych do naszych potrzeb, warto nieco zapoznać się z tematem fotowoltaiki. Jak to się dzieje, że dzięki słońcu mamy w domu prąd?

Fotowoltaika Co To Jest?

Panele fotowoltaiczne, które kojarzymy jako duże, płaskie ekrany zamontowane na dachach czy stojące na posesjach, składają się z połączonych modułowo ogniw, zbudowanych z krzemu. To właśnie ten minerał ma właściwości, które pozwalają na przepływ prądu w wyniku padania promieni słonecznych. Panele fotowoltaiczne produkują prąd stały, który następnie musi być zamieniony na prąd zmienny, jaki płynie w naszej sieci elektrycznej.

Do tego służy inwerter, inaczej falownik, który przekształca prąd wyprodukowany w ogniwach na prąd zmienny o takich parametrach elektrycznych, które są zgodne z parametrami sieci publicznej. W ten sposób ze słońca powstaje dokładnie taki sam prąd, jaki płynie we wszystkich naszych domowych gniazdkach.

Fotowoltaika Działanie

Działanie paneli fotowoltaicznych pozwala na produkcję darmowej i przede wszystkim ekologicznej energii, co ma ogromne znaczenie w czasach, gdy ochrona środowiska jest światowym tematem numer jeden. Dla przeciętnych użytkowników instalacji najważniejsze jest jednak ograniczenie lub zlikwidowanie rachunków za prąd. Aby panele działały sprawnie i w pełni zaspokajały zapotrzebowanie użytkowników na energię elektryczną, powinny być dobrane do indywidualnych potrzeb.

Przy wyborze należy jednak brać nie wielkość budynku czy liczbę mieszkańców, a dotychczasowe rachunki za prąd. Na tej podstawie można dobrać moc instalacji dopasowaną do potrzeb. Przyjmuje się, że każdy 1 kilowat w instalacji pozwala na wyprodukowanie energii elektrycznej odpowiadającej kwocie 50 zł. Wystarczy więc podzielić kwotę na rachunku przez 50, a będziemy wiedzieć, ile mniej więcej mocy powinna mieć instalacja fotowoltaiczna dla naszego budynku.

Zanim zdecydujemy się na konkretną moc paneli, warto mieć świadomość, że producenci podają ich moc zgodną ze standardowymi warunkami, które rzadko występują w warunkach rzeczywistych. Najczęściej więc faktyczna moc urządzenia może być nieco słabsza niż to, co obiecuje producent. Aby moc była zgodna z obietnicami, przez cały rok działania paneli fotowoltaicznych warunki nasłonecznienia, temperatury czy wiatru powinny być bowiem idealne. Zawsze więc warto zainwestować w nieco większą moc niż później ubolewać, że urządzenia nie spełniają w stu procentach naszego zapotrzebowania na energię.

Fotowoltaika Jak Działa Licznik?

Montaż instalacji fotowoltaicznej niewiele zmienia, jeśli chodzi o system elektroenergetyczny w budynku. Wart jedynie zamontować zabezpieczenia po stronie samej instalacji fotowoltaicznej. Kolejną kwestią jest wymiana licznika z jednokierunkowego na dwukierunkowy. Od chwili, gdy zamontujemy instalację PV prąd w naszym domu będzie bowiem płynął nie tylko z elektrowni do nas, ale również z naszej domowej sieci do elektrowni. Licznik będzie więc zliczał nie tylko energię, którą zużyjemy, ale również tę, którą oddamy do sieci.

To dobre rozwiązanie, gdyż w przypadku instalacji PV użytkownicy nie zawsze w pełni zużywają prąd wytworzony na dachu czy na posesji. Jest więc możliwe podłączenie instalacji do sieci, podpisanie umowy z operatorem i na tej podstawie magazynowanie nadmiaru energii w sieci. Dzięki temu możemy korzystać z prądu także wtedy, gdy instalacja go nie produkuje.

Gdy montujemy panele PV, warto jak najszybciej zamienić licznik jednokierunkowy na dwukierunkowy. Trzeba bowiem znać zasadę działania liczniki jednokierunkowego. Nie ma dla niego znaczenia, w którą stronę płynie energia – zlicza on po prostu impulsy energii, która przez niego przepływa. Jeśli nie wymienimy licznika, ten jednokierunkowy policzy energię dostarczoną przez nas do sieci jako energię zużytą i trzeba będzie za nią zapłacić. Aby uniknąć takich nieporozumień, warto od razu zainwestować w wymianę licznika.

Fotowoltaika Jak Działa w Zimie?

Sprawność paneli fotowoltaicznych nie zależy od temperatury i warunków za oknem, ale przede wszystkim od poziomu i stopnia nasłonecznienia. Nie trzeba więc obawiać się, że zimą produkcja darmowej energii spadnie do zera. Owszem, zima panele fotowoltaiczne produkują mniej energii, jednak związane jest to przede wszystkim z krótszym dniem i mniejszą ilością słońca. Nawet w czasie wyjątkowo mroźnych dni, gdy słońce świeci mocno, instalacja może produkować analogiczną ilość energii, co w czasie słonecznych dni latem.

Jak Działa Fotowoltaika Przy Braku Prądu?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala nam na uniezależnienie się od dostaw prądu. Nawet, jeśli pojawi się jakaś awaria w elektrowni, użytkownicy fotowoltaiki mogą mieć pewność, że ich instalacja PV będzie produkowała prąd na bieżące potrzeby. Ale to niejedyna korzyść z posiadania instalacji. Magazynowanie prądu w sieci umożliwia korzystanie z niego wtedy, gdy panele fotowoltaiczne nie pracują z braku słońca. Gdy nie mamy prądu z promieni słonecznych, możemy sięgać do tej energii, którą odprowadziliśmy do sieci elektrycznej.

Fotowoltaika Jak Długo Działa?

Żywotność paneli fotowoltaicznych to kwestia, która wyjątkowo interesuje inwestorów. Zależy im bowiem na tym, by czas eksploatacji urządzeń był zdecydowanie dłuższy niż czas spłacania inwestycji. Tylko dzięki temu będzie bowiem można cieszyć się w stu procentach darmową energią prosto ze słońca.

Wszystkie panele fotowoltaiczne są nastawione na długotrwałe działanie. Są one wykonane z wyjątkowo mocnych i solidnych materiałów, które – przynajmniej w teorii – powinny zapewniać sprawne działanie przez wiele dziesięcioleci. I faktycznie tak się dzieje. Najstarszy panel fotowoltaiczny na świecie ma już ponad 60 lat i nadal bezproblemowo działa. Zanim jednak zdecydujemy się na montaż paneli, musimy mieć świadomość, że z biegiem czasu ich sprawność i wydajność może się obniżać. Może się więc okazać, że po latach będą produkowały mniej prądu niż na początku działania.

Sama żywotność powinna być jednak wieloletnia. Panele nowej generacji, produkowane przez producentów często mają gwarancję na produkty wynoszącą 10-25 lat, co oznacza oczywiście, że w tym czasie producent bierze za produkty pełną odpowiedzialność. W rzeczywistości panele mogą działać o wiele lat czy nawet dziesięcioleci dłużej. Wiele zależy od tego, czy inwestujemy w najlepsze dostępne na rynku panele, czy w urządzenia o nieco słabszej jakości. Im lepsze i bardziej wydajne rozwiązania, tym większa pewność, że z paneli na dachu będą mogły korzystać także nasze dzieci i wnuki.