24 października

Fotowoltaika Do Samodzielnego Montażu

Niektórzy inwestorzy szukają oszczędności, które może dać zestaw fotowoltaiczny do samodzielnego montażu, czy to dobry pomysł?

Sprawność i wydajność instalacji fotowoltaicznej zależy nie tylko od jakości samych paneli i urządzeń towarzyszących, ale również od właściwej i profesjonalnej instalacji. Jest to dosyć spory wydatek, który jednak zdecydowanie się opłaca. . Takie rozwiązanie może się sprawdzić jedynie wtedy, gdy mamy odpowiednią wiedzę na temat instalacji i wiemy, jak ją zamontować prawidłowo.

Decyzja o samodzielnym montażu fotowoltaiki z pewnością może przynieść spore oszczędności. Nie ponosimy kosztów montażu przez fachowców, dodatkowo zestaw fotowoltaiki do samodzielnego montażu kosztuje nawet o 20-30 procent mniej niż profesjonalne zestawy przeznaczone do instalowania przez fachowców. Zawsze jednak warto zastanowić się, czy krótkoterminowe korzyści faktycznie przewyższają długofalowe oszczędności.

Profesjonalnie czyli bez żadnych błędów

Prawidłowy montaż fotowoltaiki wymaga wiedzy i brania pod uwagę wielu czynników, jak stopień nachylenia dachu, zacienienie, które zmienia się w zależności od pory roku i dnia, a także wszelkie przeszkody znajdujące się w pobliżu, jak wysokie drzewa, słupy energetyczne i inne obiekty, które mogą zasłaniać część instalacji. Nawet, jeśli wydaje nam się, że niewielki cień nie będzie dużym problemem, może on w rzeczywistości znacznie osłabiać sprawność instalacji.

Profesjonaliści mają wiedzę, biorą pod uwagę wszelkie czynniki zastane na danym terenie, potrafią dokonać właściwych obliczeń i na ich podstawie zamontować zestaw w taki sposób, by był ona maksymalnie sprawny i wydajny o każdej porze roku. Jeśli będziemy montować instalację samodzielnie, błędy mogą wygenerować straty na takim poziomie, że oszczędzanie na montażu może okazać się nieopłacalne.

Fotowoltaika zestaw do samodzielnego montażu

Pomimo ostrzeżeń specjalistów, wielu inwestorów decyduje się na własnoręczne zamontowanie paneli. Czasem jest to kwestia oszczędności, a czasem podejścia, że dlaczego mielibyśmy sobie z tym nie poradzić. Panel fotowoltaiczny do samodzielnego montażu zwykle jest sprzedawany ze wszystkimi elementami i akcesoriami potrzebnymi w czasie instalacji. Jeśli mamy nieco wiedzy i umiejętności, a jednocześnie bardzo dokładnie zapoznamy się z instrukcją, możemy panele zamontować samodzielnie. Do tego rodzaju prac nie musimy mieć żadnego pozwolenia ani specjalistycznych uprawnień. Konieczne będzie jedynie zgłoszenie do naszego dostawcy energii, że planujemy podłączyć się do sieci.

Warto pilnować najważniejszych parametrów

Podczas samodzielnego montażu fotowoltaiki musimy brać pod uwagę stopień nachylenia dachu, a także brać pod uwagę tę połać, która jest najbardziej skierowana na południe. W przypadku sporych odchyleń od strony południowej panele montuje się na specjalnych podstawach, które pozwalają na skierowanie instalacji na właściwą, południową stronę. Gdy decydujemy się na samodzielny montaż paneli na dachu, musimy brać pod uwagę także kwestie związane z naszym bezpieczeństwem w czasie prac na wysokościach.

Trzeba zadbać o wszelkie zabezpieczenia, które pozwolą nam na wykonanie pracy bez żadnych nieprzewidzianych wypadków. O wiele łatwiej w przypadku samodzielnego montażu jest stawiać instalację na gruncie. Wtedy jest zdecydowanie bezpieczniej i można poradzić sobie z ustawieniem paneli PV samodzielnie.

Samodzielny montaż paneli PV może wygenerować oszczędności na początku inwestycji, może jednak spowodować, że całość instalacji nie będzie spełniała naszych oczekiwań ani zapewnień producenta. Błędy w czasie montażu mogą skutkować dużo niższą wydajnością zestawu, co może doprowadzić do tego, że prędzej czy później i tak będziemy musieli skorzystać z pomocy fachowców. Oszczędzanie na montażu instalacji może więc nam i tak wygenerować dodatkowe wydatki.