23 października

Fotowoltaika Do Ogrzewania Podłogowego

Sprawdźmy czy fotowoltaikę można wykorzystać do ogrzewania podłogowego, czego będziemy potrzebowali i jak się za to zabrać?

Instalacje fotowoltaiczne można wykorzystywać na wiele sposobów, w efekcie końcowym uzyskując spore oszczędności na energii elektrycznej. Warto jednak mieć świadomość, że tanią energią prosto ze słońca możemy nie tylko zasilać domowe sprzęty, ale również wykorzystać ją do ogrzewania pomieszczeń. Dzięki temu zaoszczędzimy nie tylko na prądzie, ale również na energii cieplnej.

Rosnące z roku na rok koszty prądu zachęcają inwestorów do szukania alternatywnych rozwiązań, jeśli chodzi o zaopatrzenie domów i mieszkań w energię elektryczną. Równie wysokie są również koszty ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, które często przekraczają 40 procent wszystkich wydatków związanych z eksploatacją budynków. Nic więc dziwnego, że centralne ogrzewanie czy tradycyjne formy ogrzewania wnętrz są coraz częściej i chętniej zastępowane rozwiązaniami bardziej nowoczesnymi, ekologicznymi i energooszczędnymi.

Tania energia nie tylko do sprzętów

Gdy decydujemy się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, zwykle staramy się dopasować moc urządzeń do indywidualnych potrzeb konkretnego budynku, w szczególności do kosztów dotychczas ponoszonych za energię elektryczną. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, warto zastanowić się, czy za pomocą paneli nie będziemy chcieli wesprzeć także instalacji grzewczej. Jest to jak najbardziej realne i możliwe, wiąże się jednak z nieco większą mocą instalowanych zestawów PV. Panele fotowoltaiczne szczególnie sprawnie pracują w sezonie letnim.

Wtedy możemy wykorzystywać wyprodukowany prąd na bieżące potrzeby, a wszystkie powstające nadwyżki przekazywać do magazynowania w elektrowni. Można z nich skorzystać zimą, gdy instalacja jest mniej sprawna oraz gdy potrzebujemy dodatkowych nakładów energetycznych na produkcję ciepła.

Jak połączyć fotowoltaikę z produkcją ciepła?

Możliwości połączenia produkcji energii elektrycznej z zaopatrzeniem budynku w ciepło jest całkiem sporo. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się maty grzewcze, które stosuje się do ogrzewania podłogowego. Są to bardzo wygodne, proste i praktyczne rozwiązania, które nie wymagają żadnego specjalistycznego montażu. Wystarczy ułożyć je pod podłogą, a następnie podłączyć do instalacji elektrycznej. Maty grzewcze przy standardowym poborze prądu z sieci mogą być rozwiązaniem nie do końca ekonomicznym, gdyż generują rachunki za energię.

Jednak zupełnie inaczej jest w przypadku, gdy maty są zaopatrywane w energię elektryczną pochodzącą z instalacji fotowoltaicznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możemy mieć w domu całkowicie darmowy nie tylko prąd, ale również ciepło.

Inwestycje, które szybko się zwracają

Jeśli chcemy ogrzać dom za pomocą fotowoltaiki i wykorzystać do tego system ogrzewania podłogowego, musimy liczyć się z tym, ze trzeba najpierw zainwestować zarówno w zestawy PV, jak i w cały system ogrzewania podłogowego. Są to jednak jednorazowe inwestycje, które na dalszym etapie eksploatacji szybko zaczynają się zwracać. Każda oszczędność na prądzie czy na kosztach ogrzewania to kolejny krok do zupełnie darmowej energii elektrycznej i cieplnej. Po latach, w których inwestycja sama się spłaca w postaci braku wydatków na prąd i ciepło, zyskujemy instalacje, które pozwalają nam na całkowicie darmowe ogrzanie domu oraz zaopatrzenie go w energię elektryczną.

Gdy rozważamy zakup instalacji fotowoltaicznej, warto brać pod uwagę także fakt, że można na nią uzyskać różne formy dopłat i dofinansowań, które pozwalają na obniżenie kosztów inwestycji. To kolejna korzyść przemawiająca za inwestycją w fotowoltaikę. Nie zapominajmy również o korzyściach dla środowiska. Im więcej osób w naszym otoczeniu będzie inwestowało w rozwiązania wykorzystujące OZE, tym bardziej czyste będzie powietrze i środowisko wokół nas.