22 października

Fotowoltaika Do Grzania Wody

Czy zestaw fotowoltaiczny do grzania wody jest sensownym i opłacalnym rozwiązaniem? Panele fotowoltaiczne są powszechnie wykorzystywane do produkcji darmowej, ekologicznej energii, ale…

Okazuje się jednak, że nie jest to ich jedyne zastosowanie. Instalacje PV można również wykorzystać do ogrzewania wody użytkowej w domu lub mieszkaniu. To dobra alternatywa zarówno dla konwencjonalnych źródeł ogrzewania, jak również dla kolektorów słonecznych, które kilkanaście lat temu były masowo reklamowane jako świetne rozwiązania do wsparcia domowego ogrzewania.

Instalacje fotowoltaiczne świetnie sprawdzają się w budynkach użyteczności publicznej, jak szkoły, szpitale czy urzędy, ale równie w domach jednorodzinnych oraz blokach wielorodzinnych. Co ciekawe, montaż paneli sprawdza się nie tylko w sytuacji, gdy chcemy zaoszczędzić na rachunkach za prąd i ograniczyć zużycie konwencjonalnej energii. Dobrym i coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest ogrzewanie wody w domu za pomocą energii uzyskanej z paneli fotowoltaicznych. Jeśli interesuje nas fotowoltaika do grzania wody, cena ogrzania wody w budynku będzie zdecydowanie niższa.

Fotowoltaika Do Grzania Wody w Bojlerze

Panele fotowoltaiczne do grzania wody są zdecydowanie lepszym i prostszym rozwiązaniem niż skomplikowane i pełne elementów kolektory słoneczne. Gdy ogrzewamy wodę za pomocą paneli, potrzebujemy jedynie paneli oraz przetwornika, a także bojlera z klasyczną grzałką oporową. Zasada działania tego systemu jest niezwykle prosta. Połączone ze sobą szeregowo panele wytwarzają prąd stały, który trafia następnie do przetwornicy, w której jest zamieniany na napięcie naprzemienne kwadratowe. Taki rodzaj napięcia umożliwia zasilanie urządzeń oporowych, takich jak grzałki w bojlerach.

Fotowoltaika Do Grzania Wody CWU

Fotowoltaiczny system ogrzewania ciepłej wody użytkowej nie wymaga żadnych oddzielnych sterowników ani codziennej obsługi. Jest sprawny i wydajny, a jego trwałość jest obliczona na co najmniej 25 lat. Jedynym wysiłkiem, jaki trzeba włożyć w konserwację instalacji jest czyszczenie raz do roku paneli znajdujących się na dachu czy na posesji. Warto z nich usunąć zanieczyszczenia, zeschnięte liście, a także inne przeszkody, które mogą osłabiać sprawność instalacji.

Jeśli chcemy wykorzystać panele fotowoltaiczne wyłącznie do ogrzewania wody, a nie do zaopatrzenia budynku w energię elektryczną, instalacji paneli nie trzeba nawet nigdzie zgłaszać. Urządzenia grzewcze można więc podłączyć nawet samodzielnie, bez konieczności posiadania żadnych uprawnień. Fotowoltaika do ogrzewania wody to świetna alternatywa dla tradycyjnych i często drogich form ogrzewania. Dzięki taniej energii ze słońca możemy mieć ciepłą wodę praktycznie za darmo.

Panele do ogrzewania wody są bezawaryjne, bezobsługowe, działają sprawnie także w zimie. Nie trzeba się więc obawiać, że w sezonie zimowym ogrzewanie wody będzie sprawiało jakiekolwiek trudności. Sprawność paneli PV nie zależy bowiem od temperatury, a od promieniowania słonecznego, które także zima bez problemu dociera na powierzchnię instalacji.

Fotowoltaika Do Grzania Wody w Basenie

Podobnie, jak ciepłą wodę użytkową w domu, można za pomocą paneli fotowoltaicznych podgrzewać także wodę w basenie znajdującym się pod gołym niebem. Baseny w ogródkach i na posesjach, tak samo jak instalacje na dachach, nie są już niczym rzadko spotykanym czy dostępnym osobom z zasobnym portfelem. Dzięki instalacji fotowoltaicznej można ogrzewać wodę basenową bez obawy o nadmierne rachunki za prąd. Zanim jednak zdecydujemy się na zainstalowanie paneli właśnie w tym celu, warto dopasować ich moc do potrzeb konkretnego basenu. Im większa pojemność basenu, tym większa powinna być moc instalacji, która będzie służyła do jego ogrzewania.