21 października

Fotowoltaika Dla Rolnika 2021

Jak uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolnika w 2021, gdzie złożyć wniosek i jak uzyskac dotacje oraz jaki vat wybrać.

Fotowoltaika to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla gospodarstw domowych, ale również rolnych. Inwestycje w odnawialne źródła energii to same korzyści – od oszczędności energii, przez maksymalne wykorzystanie nieużytków aż pod dbałość o środowisko naturalne. Rolnicy, którzy zainwestują w panele fotowoltaiczne mogą więc mieć pewność, że im się to po prostu opłaci.

Prąd z roku na rok drożeje i nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości miało się coś w tej kwestii zmienić. Konwencjonalne źródła energii są na wyczerpaniu, musimy również ponosić koszty nieustannego zanieczyszczania środowiska. Zużycie prądu w gospodarstwach rolnych jest zdecydowanie większe niż w standardowych gospodarstwach domowych. Poza zapotrzebowaniem w domu mieszkalnym, dużo energii potrzebują budynki gospodarcze, szczególnie te, w których utrzymywane są zwierzęta wymagające zapewnienia odpowiednich warunków.

Inwestycja w odnawialne źródła energii to rozwiązanie, które pozwoli wygenerować spore oszczędności, a przy większych instalacjach – także zyski. Nie bez znaczenia jest bowiem fakt, że rolnicy mają do wykorzystania dużo większą powierzchnię zarówno dachów, jak i gruntów niż mają do dyspozycji właściciele domów jednorodzinnych i niewielkich posesji.

Fotowoltaika Dla Rolnika Dofinansowanie

Rolnicy, którzy zdecydują się na inwestycję w fotowoltaikę, mogą liczyć na różne formy dofinansowania. Niektóre z nich są dokładnie takie same, jak dla innych inwestorów będących osobami fizycznymi. Dodatkowo rolnicy mogą korzystać także z dedykowanych im programów w ramach unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Szczególnie popularne jest działanie „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Aby skorzystać z programu, trzeba jednak zamontować panele na budynkach związanych z prowadzeniem działalności rolniczej lub na gruntach związanych z gospodarstwem rolnym. Ważne jest również, aby wyprodukowana przez panele fotowoltaiczne energia była wykorzystywana do prowadzenia działalności rolniczej.

Fotowoltaika Dla Rolnika Dotacje

Dotacje dla rolników, którzy chcą założyć panele fotowoltaiczne można znaleźć między innymi w rządowym programie „Czyste Powietrze”,  w ramach którego można otrzymać pomoc zarówno w formie pożyczek, jak i bezzwrotnego dofinansowania. Warto również zapoznać się z wojewódzkimi Programami Rozwoju Obszarów Wiejskich. Tutaj rodzaje i wysokość dotacji mogą się różnić w zależności od konkretnego województwa. Sporo jest też regionalnych programów samorządowych, których szczegóły można poznać w gminach właściwych miejscu zamieszkania i prowadzenia działalności rolniczej. Dobre wsparcie dla inwestorów zakładających fotowoltaikę ma również Bank Ochrony Środowiska, który udziela nieoprocentowanych kredytów.

Fotowoltaika Dla Rolnika Jaki VAT

W przypadku rolników inwestujących w fotowoltaikę bardzo ważna jest kwestia podatku VAT. Na instalacje, które służą wyłącznie do celów domowych i niezwiązanych z prowadzoną działalnością rolniczą. Podatek VAT wynosi 8 procent. Z kolei na instalacje związane z prowadzoną działalnością VAT jest wyższy i wynosi 23 procent.

Będąc przy kwestiach podatkowych, warto również wspomnieć, że rolnicy inwestujący w fotowoltaikę mogą skorzystać z ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym. 25 procent nakładów, które są udokumentowane konkretnymi rachunkami, można sobie odpisać od podatku rolnego. Nie trzeba wszystkich wydatków odpisywać w jednym roku – można to rozłożyć na 15 kolejnych lat. Aby skorzystać z ulgi, trzeba jednak sfinansować inwestycję ze środków własnych lub kredytu. Nie da się odpisać w ramach ulgi wydatków, których rolnik nie poniósł, gdyż otrzymał dofinansowanie z któregoś z popularnych programów.

Rok 2021 z pewnością będzie kolejnym rokiem, w którym instalacje fotowoltaiczne będą cieszyły się dużą popularnością wśród inwestorów. Niemal wszystkie programy pomocowe związane z dopłatami czy dofinansowaniem są rozpisane na jeszcze co najmniej kilka lat. Rolnicy, którzy chcą obniżyć wydatki na energię elektryczną, a jednocześnie zainwestować w zieloną energię, mogą więc bez obaw korzystać z szeregu rozwiązań dopasowanych do ich potrzeb. Bez względu na to, czy inwestycja dotyczyć będzie tylko budynków mieszkalnych, czy też wszystkich obiektów znajdujących się w gospodarstwie i całej działalności rolniczej, panele fotowoltaiczne z pewnością będą rozwiązaniem, które przyniesie szereg korzyści.