7 października

Fotowoltaika Czy Warto Inwestować w 2021

Nasza opinia czy naprawdę warto inwestować w fotowoltaikę w 2021, czy nadal się to opłaca czy nie.

Fotowoltaika Warto Czy Nie?

Instalacje pozyskujące darmową energię ze słońca cieszą się w ostatnich latach coraz większym powodzeniem i mają swoich wiernych zwolenników. Nie brakuje jednak także sceptyków, którzy na pytanie: fotowoltaika – warto czy nie, zawsze odpowiedzą nie. Najczęściej są to jednak osoby, które na instalacje fotowoltaiczne patrzą jedynie krótkowzrocznie i widzą w nich jedynie spore wydatki.

Nie ma co ukrywać – instalacje fotowoltaiczne to poważna inwestycja, szczególnie dla osób fizycznych, które chcą zamontować panele na domu jednorodzinnym. Koszty zestawów, w zależności od ich mocy, mogą się wahać od około 10 tysięcy za instalację o mocy 1 kW do około 50 tysięcy za instalację o mocy 10 kW. Wydatek jest więc dosyć spory. Spójrzmy jednak teraz na korzyści, których przecież nie brakuje.

Inwestycja w fotowoltaikę pozwala na obniżenie rachunków za konwencjonalną energię elektryczną lub na całkowite uniezależnienie się od dostaw z elektrowni. Oczywiście, nie oznacza to, że trzeba iść na udry z elektrownią i zrywać wszelkie umowy. Wręcz przeciwnie, elektrownia przyda nam się, gdy będziemy chcieli gdzieś zmagazynować nadwyżkę energii lub ją sprzedać przy nadprogramowej produkcji. Dużą zaletą instalacji fotowoltaicznych jest fakt, że pozwalają nie tylko na zaopatrzenie domu w prąd, ale również w ciepłą wodę oraz ciepło niezbędne do ogrzewania pomieszczeń.

Dzięki jednej instalacji na dachu możemy więc stać się całkowicie samowystarczalni energetycznie. Nie bez znaczenia jest również fakt, że energia pochodząca ze słońca jest nie tylko darmowa, ale również ekologiczna. Każda instalacja fotowoltaiczna sprawia, że do atmosfery trafia mniej szkodliwych substancji powstających przy wykorzystaniu konwencjonalnych źródeł energii. Jeśli więc interesuje nas kwestia: fotowoltaika – czy naprawdę warto, bierzmy pod uwagę korzyści nie tylko dla siebie, ale również dla środowiska, całego świata i przyszłych pokoleń.

Fotowoltaika Za Czy Przeciw?

Zdania przeciwników fotowoltaiki, mówiące o wysokich kosztach instalacji, również można dosyć szybko obalić. Inwestycja w fotowoltaikę się opłaca, a osoby, które decydują się na montaż instalacji, mogą skorzystać z wielu programów rządowych, unijnych czy samorządowych. Dzięki różnym formom dofinansowania czy dopłat do instalacji, ostateczny koszt całej inwestycji staje się dużo mniejszy. Możliwe jest skorzystanie z takich programów, jak „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze”. Inwestorzy, którzy nie korzystają ze wsparcia z programów pomocowych, mają natomiast możliwość odliczenia sobie wydatków w zeznaniu podatkowym w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Na pytanie fotowoltaika czy warto, opinie inwestorów są jednoznaczne: zawsze warto. Po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych, od razu zaczynają produkować energię prosto ze słońca, dzięki czemu rachunki za prąd można obniżyć do minimum. Po okresie spłaty instalacji, przez wiele kolejnych lat możemy mieć energię całkowicie za darmo. Biorąc pod uwagę, że sprawność dobrej jakości paneli jest policzona na minimum 25 lat, z naszej inwestycji będą mogły korzystać nasze dzieci i wnuki.

Fotowoltaika Czy Warto 2021?

Osoby, które są zainteresowane fotowoltaiką, ale jeszcze nie zainwestowały w panele produkujące prąd ze słońca, mają wiele możliwości, jeśli chodzi o wybór producentów, firm montujących panele, a także programów oferujących dofinansowanie. W 2021 roku będą działały wszystkie obecne programy dotacji, pożyczek czy dofinansowań. Niewykluczone również, że pojawiać się będą także nowe możliwości sfinansowania inwestycji.

Odnawialne źródła energii są dziś pod każdym względem promowane, a inwestorzy zachęcani do montowania sprawnych instalacji. Im więcej energii będziemy pozyskiwali ze słońca i innych odnawialnych źródeł, tym dłużej wystarczą nam konwencjonalne źródła, a jednocześnie nasza planeta będzie czystsza. Bo w instalacjach fotowoltaicznych nie chodzi jedynie o oszczędności, ale o ekologię – zarówno tę na lokalną, jak i globalną skalę.