24 października

Fotowoltaika Czy Solary – Co Lepsze?

Solary czy fotowoltaika? Jakie są podobieństwa i różnice w pozyskiwaniu tych źródeł energii i co wybrać w zależności od naszych potrzeb.

Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne to pojęcia, które często są ze sobą mylone lub stosowane zamiennie. Okazuje się jednak, że w przypadku tych dwóch rozwiązań wykorzystujących energię odnawialną jednym z niewielu wspólnych mianowników jest słońce. Różnic jest natomiast całkiem sporo – warto więc poznać bliżej obie formy pozyskiwania energii ze słońca, zanim zdecydujemy się na konkretną opcję dla swojego gospodarstwa domowego.

Zarówno panele fotowoltaiczne, jak i kolektory słoneczne pozyskują darmową energię ze słońca. Pod względem budowy oba rozwiązania znacznie się od siebie różnią. Panele PV zbudowane są z pojedynczych ogniw krzemowych, które zamieniają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną, a dokładniej w prąd stały. Połączone ze sobą duże ilości paneli są w stanie wyprodukować odpowiednio dużo energii elektrycznej. Gdy mówimy o panelach PV, mamy na myśli nie tylko zespoły ogniw, ale również inwertery, liczniki i okablowanie, które jest podstawą prawidłowego działania całego systemu.

Kolektory produkują wyłącznie ciepło

Kolektory słoneczne, w odróżnieniu od paneli PV zbudowane są z zespołów absorberów, które kumulują ciepło odbierane ze słońca. Ciepło to jest za pomocą czynnika grzewczego transportowane do specjalnego zasobnika, który ogrzewa wodę płynącą w kranie. Kolektory można więc wykorzystywać wyłącznie do podgrzewania wody zarówno bieżącej, jak i wykorzystywanej do ogrzewania domu lub mieszkania.

Panele fotowoltaiczne mają tę przewagę, że produkują energię elektryczną, która nie tylko zaopatrza użytkowników w prąd, ale również może być wykorzystywana do zasilania urządzeń grzewczych do ciepłej wody czy ogrzewania pomieszczeń. Działanie paneli PV jest więc pod tym względem zdecydowanie bardziej wszechstronne i pełne dodatkowych możliwości.

Przewaga paneli fotowoltaicznych

Poza przewagą dotyczącą zastosowania, panele fotowoltaiczne także pod wieloma innymi względami górują nad kolektorami solarnymi. Przede wszystkim, wyprodukowana przez nie energia elektryczna może być zmagazynowana i wykorzystywana w innym czasie. Kolektory produkują natomiast ciepło na bieżąco bez możliwości jego zmagazynowania. Jeśli więc pogoda nie jest słoneczna i instalacja nie pracuje, kolektor nie zaopatrzy domu w ciepłą wodę. W analogicznej sytuacji panele PV nadal będą użyteczne, gdyż można korzystać z energii zmagazynowanej wcześniej.

Krótko mówiąc, panele będą sprawdzały się przez cały rok. Kolektory słoneczne w sezonie jesienno-zimowym przy naszych warunkach klimatycznych i małej ilości słońca mogą być nawet całkowicie bezużyteczne. Warto również pamiętać, że kolektory słoneczne można montować wyłącznie na dachach budynków, co najmniej 3 metry nad ziemią. Zestawy fotowoltaiczne można natomiast instalować zarówno na dachach, jak i na gruncie.

Co Lepsze Fotowoltaika Czy Solary?

Jeśli jesteśmy w stu procentach przekonani, że chcemy zainwestować w rozwiązania pozyskujące czystą i darmową energię ze słońca i stoimy przed wyborem: solary czy fotowoltaika, warto brać pod uwagę przede wszystkim realne zapotrzebowanie naszego gospodarstwa domowego i efekty, jakie chcemy uzyskać. Pod tym względem zdecydowanie lepszym rozwiązaniem wydaje się jednak instalacja fotowoltaiczna.

Dzięki niej możemy bowiem uzyskać efekt, jaki dają kolektory, a więc podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. A jednocześnie mamy zdecydowanie więcej korzyści – wytworzoną energię elektryczną możemy wykorzystywać na bieżąco do zaopatrzenia w prąd domowych urządzeń. Możemy również zmagazynować ją w zasobach krajowej sieci elektrycznej na później. Jest również możliwość sprzedaży prądu elektrowni, a więc generowania nie tylko oszczędności na rachunkach, ale również dodatkowych zysków.