5 października

Fotowoltaika Cena Paneli w 2021

Jaka jest cena zestawu za panele fotowoltaiczne w 2021 i czy opłacalność instalacji fotowoltaiki jest nadal na wysokim poziomie?

Panele Fotowoltaiczne Cena Zestawu

Systemy fotowoltaiczne z roku na rok zyskują na popularności, stając się doskonałą formą zasilania budynków w darmową energię elektryczną. Dzięki instalacji paneli możemy znacznie obniżyć rachunki za prąd, a także wykorzystać je do ogrzewania wody w domu. Zanim jednak zdecydujemy się na założenie instalacji, warto poznać koszty z tym związane.

Instalacje fotowoltaiczne w dużym uproszczeniu zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Są więc źródłem dużych oszczędności i alternatywą dla konwencjonalnych źródeł energii, które nie są ani ekonomiczne, ani tym bardziej ekologiczne. W obliczu wyczerpywania się źródeł konwencjonalnych i związanych z tym stale rosnących rachunków za prąd, warto szukać sprawdzonych rozwiązań, które zapewnią nam energetyczną niezależność.

Najważniejsze kryterium wyboru – wysokość rachunków za prąd

Aby instalacja fotowoltaiczna spełniała oczekiwania inwestora oraz zapewniała produkcję energii elektrycznej na odpowiednim poziomie, powinna być dobrana do konkretnych, indywidualnych potrzeb. Podczas ustalania, jaka moc paneli będzie odpowiednia, bierze się pod uwagę nie wielkość budynku czy liczbę mieszkańców, ale przede wszystkim wysokość rachunków za prąd. Jest ona najbardziej miarodajna, jeśli chodzi o ocenę potrzeb inwestora.

Branie pod uwagę wielkości budynku nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem – zdarzają się duże obiekty o niewielkim zużyciu prądu i niewielkie gospodarstwa domowe, w których tego prądu zużywa się naprawdę sporo. Liczba użytkowników również nie jest bardzo miarodajna – o wiele ważniejsze są ich codzienne zwyczaje w zakresie korzystania z energii elektrycznej. Może się więc zdarzyć, że dwie osoby w domu zużywają tej energii dużo więcej niż czteroosobowa rodzina.

Fotowoltaika Cena Instalacji – Od Czego Zależy

Jeśli interesują nas panele fotowoltaiczne, cena zestawu może być różna w zależności od mocy, na jaką się zdecydujemy, miejsca montażu, a także firmy, na której usługi się zdecydujemy. W cenę instalacji wchodzi bowiem nie tylko zestaw, ale również jej prawidłowy montaż, który powinien być realizowany przez doświadczonych i wykwalifikowanych monterów. Po właściwym zamontowaniu instalacji możemy mieć pewność, że prąd będzie się produkował sam.

Do inwestorów i właścicieli instalacji należy decyzja, czy będą go zużywali w czasie rzeczywistym, czy może na zasadzie odsprzedaży będą go przekazywali do sieci. Żywotność systemów fotowoltaicznych oferowanych przez dobrych i sprawdzonych producentów jest szacowana na około 25 lat. W tym czasie można liczyć na pełną gwarancję, a więc również serwis, konserwację oraz usuwanie awarii w razie pojawienia się jakichkolwiek problemów z funkcjonowaniem instalacji.

Fotowoltaika cena za 1 kW

Instalacje fotowoltaiczne o mocy 1kW to propozycja dla inwestorów, u których roczne zużycie energii elektrycznej nie przekracza 1000 kWh. Dotyczy to więc niewielkich gospodarstw domowych lub takich, w których instalacja nie ma na celu całkowitego zastąpienia innych źródeł energii, a jedynie obniżenia rachunków za energię elektryczną. Instalacja o mocy 1kW jest w stanie obniżyć comiesięczne rachunki o 50 zł. Koszt zestawu może się różnić w zależności od firmy, która jest producentem, a także od montażu. Ceny zestawów zaczynają się od około 6 tysięcy złotych. Do tego trzeba doliczyć koszty montażu, które są ustalane indywidualnie. Wszystko zależy od tego, gdzie instalacja ma się docelowo znajdować i jakie mogą się pojawić problemy w czasie jej montowania.

Fotowoltaika cena za 3 kW

Jeśli zdecydujemy się na instalację o mocy 3 kW, możemy w skali roku wyprodukować około 3000 kWh darmowej energii elektrycznej. Jest to rozwiązanie, które może już w stu procentach zaspokoić potrzeby niewielkiego gospodarstwa domowego. Przyjmuje się, że każdy 1 kW instalacji jest w stanie wyprodukować miesięcznie energię za 50 zł. A więc instalacja o mocy 3kW wyprodukuje nam darmową energię, za jaką elektrowni musielibyśmy zapłacić 150 zł miesięcznie. Taki poziom produkcji energii to dobre rozwiązanie do mieszkań i niewielkich domów jednorodzinnych. Koszt instalacji o mocy 3kW to około 16 000 – 20 000 zł, w zależności od firmy, na której usługi się zdecydujemy, a także dodatkowych akcesoriów, które będziemy montować w czasie instalowania zestawu.

Fotowoltaika cena za 5 kW

Instalacja zestawu fotowoltaicznego o mocy 5 kW wiąże się z kosztami na poziomie 22 000 – 28 000 zł. Dzięki takiemu rozwiązaniu można co miesiąc produkować energię, która w elektrowni kosztowałaby nas 250 zł. Jest to więc bardzo dobre rozwiązanie dla domów jednorodzinnych i inwestorów, którym zależy na całkowitym pokryciu zużycia energii przez instalację fotowoltaiczną. Jeśli miesięcznie nasze rachunki za prąd są niższe niż 250 zł, można też wykorzystać instalację do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, co dodatkowo pozwoli nam na obniżenie rachunków także za inne media.

Fotowoltaika cena za 6 kW

Zestawy fotowoltaiczne o mocy 6 kW to także bardzo dobre rozwiązanie dla inwestorów posiadających domy jednorodzinne, a jednocześnie zużywających miesięcznie dosyć dużo energii. Instalacja produkuje około 6000 kWh w skali roku, a więc miesięcznie pozwala nam zaoszczędzić na prądzie około 300 zł. Dzięki takiej mocy instalacji możemy liczyć na to, że ani latem, ani zimą nie zabraknie nam prądu i że będzie on w stu procentach darmowy. Instalacje o mocy 5 i 6 kW są obecnie najbardziej popularne wśród inwestorów, którzy decydują się na zainstalowanie paneli w domach jednorodzinnych i na niewielkich posesjach.

Fotowoltaika cena za 10 kW

Duże zestawy fotowoltaiczne o mocy 10 kW przeznaczone są dla większych gospodarstw domowych bądź dla innych budynków. Produkują około 10000 kWh energii w skali roku. ich koszt waha się od 37 000 do 47 000 złotych. Ostateczne koszty instalacji mogą być bardzo różne w zależności od tego, gdzie ma być zamontowana, a także na to, jaką firmę zatrudnimy do prac montażowych. Gdy inwestujemy naprawdę spore pieniądze w instalację, warto uważnie wybierać firmy zajmujące się montażem. Liczy się wiedza, doświadczenie, profesjonalne doradztwo, zarówno w doborze urządzenia, jak również w poszukiwaniu atrakcyjnych form dofinansowania na założenie instalacji.

Fotowoltaika Opłacalność Zależy Od Pogody

Gdy zastanawiamy się nad wyborem odpowiedniej instalacji dla naszego domu lub innego budynku, warto brać pod uwagę, że moc zestawów podawana przez producentów zawsze dotyczy tak zwanych standardowych warunków (STC – standard test conditions), czyli ogólnie przyjętych norm pracy paneli, na których podstawie możliwe jest porównywanie poszczególnych parametrów w instalacjach o różnej mocy. Standardowe warunki dla paneli fotowoltaicznych to temperatura 25 stopni Celsjusza, prędkość wiatru 1,5 metra na sekundę oraz promieniowanie słoneczne o mocy 1000 W na metr kwadratowy.

Instalacja o przykładowo mocy 1 kW może, według standardowych warunków, wyprodukować 1000 kWh w skali roku. Może, ale najprawdopodobniej aż tyle nie wyprodukuje. Jak bowiem powszechnie wiadomo, wszystko zależy przede wszystkim od warunków pogodowych. Jeśli więc stoimy przed wyborem, czy kupić instalację mniejszą czy większą, zawsze zdecydowanie lepszą decyzją będzie większa. Pamiętajmy też, że każdego roku poziom produkcji energii przez instalację fotowoltaiczną może być różny. W jednym roku, przy dobrych warunkach pogodowych, instalacja w pełni spełni oczekiwania i zapotrzebowanie na energię elektryczną.

W kolejnym natomiast może wyprodukować tej energii trochę za mało. Wszystko zależy od pogody, a także umiejscowienia zestawu. Jeśli bowiem panele o dużej mocy umieścimy w miejscu, gdzie będą częściowo przysłonięte chociażby przez wysokie drzewa, realna produkcja prądu będzie zdecydowanie niższa niż ta oczekiwania przez inwestora.

Sprawna praca także w zimie

Panele fotowoltaiczne kojarzą nam się z najwyższą sprawnością w sezonie letnim. To oznacza, że należy być przygotowanym na to, że w zimie praca instalacji może być nieco słabsza. Nie jest to jednak związane z niższymi temperaturami, ale przede wszystkim z mniejszą ilością słońca. Nawet, jeśli panują mrozy, ale jest spore nasłonecznienie, można w zimie liczyć na produkcję energii na poziomie porównywalnym do tej w słoneczne, letnie dni. Bez obaw można więc instalować panele fotowoltaiczne na domach całorocznych, które przez 12 miesięcy mają zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Warto inwestować w wyższe ceny

Koszty założenia instalacji fotowoltaicznej znajdują się w dosyć dużych widełkach cenowych, nawet gdy mówimy o urządzeniach o tej samej mocy i sprawności. Skąd bierze się tak duży rozrzut? Przede wszystkim z jakości urządzeń. Wszystkie zestawy fotowoltaiczne możemy w dużym uproszczeniu podzielić na znakomite, korzystne oraz najtańsze. Opcje znakomite to takie, które charakteryzują się najwyższą jakością zarówno paneli fotowoltaicznych, jak i inwertera. Inwerter, inaczej falownik, jest sercem instalacji, którego zadaniem jest przetwarzanie prądu stałego produkowanego przez panele na prąd zmienny. Jego jakość również ma ogromny wpływ na sprawność pracy całej instalacji.

Nieco słabsze od znakomitych, a co za tym idzie, także tańsze, są zestawy korzystne, które przynajmniej jeden komponent – inwerter lub panele fotowoltaiczne – mają z najwyższej półki. Natomiast zestawy najtańsze składają się z dosyć tanich komponentów, które mają zarówno najsłabsza sprawność, jak i najkrótszą gwarancję producenta. Różnice w cenach pomiędzy najdroższymi i najtańszymi zestawami mogą się wydawać na pierwszy rzut oka dosyć wysokie. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę korzyści, jakie dają nam najlepsze zestawy na rynku, zdecydowanie warto rozważyć zakup i instalację w najlepszej opcji.

Przemyślana inwestycja to pewne korzyści

Zakup instalacji fotowoltaicznej to inwestycja na wiele lat. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze konkretnych urządzeń czy firmy, której powierzymy instalację, warto choćby pobieżnie zapoznać się z tematem, poznać zasady działania paneli fotowoltaicznych, ich sprawność, a także listę urządzeń dodatkowych, w które również warto zainwestować z myślą o długofalowych korzyściach.

Jeśli chcemy zmierzyć zyski, jakie może dać nam fotowoltaika, opłacalność powinna być liczona nie tylko na podstawie parametrów, jakie podaje nam producent, ale również realnych warunków, jakie instalacja będzie miała na naszym dachu czy posesji. Im więcej czasu poświęcimy na zapoznanie się ze wszelkimi szczegółami, tym większą możemy mieć pewność, że wybrane przez nas rozwiązania będą źródłem wyłącznie korzyści i darmowej energii, z której będziemy mogli czerpać o każdej porze roku przez wiele lat.